Budzące się do wiosennego wzrostu rośliny potrzebują odpowiedniej ilości minerałów. W warunkach naturalnych zwykle czerpią je z rozłożonych liści czy pędów. Dbając o nasze ogrody i grabiąc liście oraz wyrywając suche pędy jednocześnie pozbywamy się naturalnego nawozu. Dlatego tak ważne jest wiosenne nawożenie.
Nawozy mineralne
Nawozy mineralne są doskonałym uzupełnieniem świeżo dodanych do ziemi torfu lub kory, które mimo zawierania sporej ilości próchnicy, posiadają nie znaczną ilość potrzebnych roślinom minerałów. Ich podstawowymi i głównymi składnikami są azot, fosfor i potas. Najpopularniejsze są oczywiście mieszanki wieloskładnikowe, które za jednym razem uzupełniają wszystkie niedobory pokarmowe roślin.
Dużą popularnością cieszą się także nawozy specjalistyczne, przeznaczone dla konkretnych roślin: m.in. różaneczników i azalii, hortensji, róż, kwiatów ogrodowych, krzewów liściastych czy roślin iglastych.
Coraz częściej wybierane są nawozy wieloskładnikowe wolno działające. Choć są nieco droższe od zwykłych nawozów, ich zaletą jest tylko jednokrotne stosowanie w całym sezonie. Właśnie wiosną. Specjalna otoczka wokół granulek kontroluje uwalnianie składników mineralnych do gleby, a jego szybkość uzależniona jest d temperatury i wilgotności podłoża.
Nawozy organiczne
Nawozy organiczne zawierają większość potrzebnych roślinom minerałów imają bardzo ważną zaletę – rozkładają się w ziemi tworząc próchnicę, doskonale poprawiającą glebę. Najpopularniejszym nawozem organicznym jest kompost, który rozkłada się wokół roślin 2-3 centymetrową warstwą i lekko miesza z glebą. Doskonale także zasila trawniki. Wystarczy rozłożyć około 1 centymetrową warstwę na całej powierzchni murawy.